آخرین ارسالها

صفحه: 1 [2]
11
استانداردهای حسابداری / پاسخ : خلاصه استاندارد شماره ۲۰
« آخرين ارسال توسط admin ۲۲ دی ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۳:۵۱ »
سوالاتی در مورد این استاندارد:
۱-آیا اگر شرکت الف فرعی ب باشد و خود دارای وابسته و فرعی باشد، ب برای تلفیق از کدام اطلاعات صورتهای مالی الف در خصوص سرمایه گذاری ها استفاده میکند؟

۲- منظور از کاهش ارزش اضافی سرمایه گذاری چیست؟

۳- بند ۲۷ گنگ است.
12
مالیات / مطالبات نقدی شرکت هنگام تسویه
« آخرين ارسال توسط admin ۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۸:۳۷ »
آیا در شرکتی که منحل شده، مطالبات از اشخاص ثالث مبنای محاسبه مالیات خواهد بود؟ (با توجه به ماده ۱۱۵ ق م م)
13
استانداردهای حسابداری / خلاصه استاندارد شماره ۲۰
« آخرين ارسال توسط admin ۲۱ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۵:۵۷ »
این استاندارد مشخص می‌کند که چه شرکت‌هایی  به عنوان شرکت وابسته در نظر گرفته می‌شوند و حسابداری سرمایه گذاری در این شرکت‌ها به چه روشی باید انجام شود.
در این استاندارد صورت‌های مالی جدا گانه به مفهوم صورت‌هایی که تلفیقی نبوده و از ارزش ویژه در آن‌ها استفاده نشده تعریف شده است.
در صورتی که سرمایه گذار در تصمیمات مالی و عملیاتی سرمایه‌پذیر نفوذ قابل ملاحظه داشته باشد، شرکت سرمایه‌پذیر، وابسته محسوب شده و سرمایه‌گذار باید از روش ارزش ویژه برای ارائه برای حسابداری و گزارش دهی آن سرمایه‌گذاری استفاده کند. ولی اگر شرکت سرمایه گذار حائز شرایطی باشد که طبق استاندارد شماره ۱۸ از ارائه صورت‌های مالی تلفیقی معاف شود از استفاده از روش ارزش ویژه نیز برای شرکت‌های وابسته معاف میشود.
در روش ارزش ویژه (Equity Method)  سرمایه گذاری ابتدا به بهای تمام شده ثبت شده و سپس بابت سهم واقعی سرمایه‌گذار از سود سرمایه پذیر تعدیل میشود. اهم این تعدیلات به شرح زیر است:
۱- مبلغ دفتری سرمایه‌گذاری بابت سود و زیان سرمایه پذیر با اعمال آثار ناشی از استهلاک یا زیان کاهش ارزش سرقفلی و سایر دارایی‌ها بر مبنای «ارزش منصفانه آن‌ها در تاریخ تحصیل» تعدیل و از طرف دیگر درآمد یا هزینه شناسایی می‌شود.
۲- مبلغ دفتری سرمایه‌گذاری بابت سود دریافتی یا دریافتنی از سرمایه‌پذیر کاهش می‌یابد.
نکته: آثار ناشی از مبادلات فیمابین نیز باید حذف شود.
سرمایه‌گذار باید علاوه بر صورت‌های مالی جداگانه، صورت‌های مالی جداگانه ای بر مبنای ارزش ویژه ارائه کند. اگر سرمایه‌گذار مشمول تهیه صورت‌های مالی تلفیقی باشد، اقلامی که مشمول استفاده از روش ارزش ویژه هستند را در همان گزارش افشا می‌کند.
14
استانداردهای حسابداری / خلاصه استاندارد حسابداری شماره ۱۵
« آخرين ارسال توسط admin ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۵:۳۰ »
تعریف سرمایه‌گذاری‌های مشمول این استاندارد: در نگاه کلی ممکن است هر نوع دارایی به نوعی سرمایه‌گذاری محسوب شود ولی دامنه این استاندارد اقلامی است که به طور معمول در سرفصل سرمایه‌گذاری طبقه‌بندی می‌شوند مانند سهام و حق تقدم و نه دارایی‌های مشهود مانند ماشین‌آلات و یا موجودی مواد. این استاندارد برای شرکت‌هایی که فعالیت اصلی آن‌ها خرید و فروش سهام است نیز کاربرد دارد.

سرمایه‌گذاری‌ها به دو دسته کلی تقسیم میشوند:
۱- جاری: بلند مدت نباشد
۲- بلند مدت: سرمایه گذار قصد فروش آن را نداشته و یا برای فروش آن محدودیتی وجود داشته باشد.

مضاف بر دسته بندی بالا، یک سرمایه گذاری میتواند دارای خاصیت سریع المعامله در بازار باشد در صورتی که ۱- بازاری فعال و در دسترس برای آن وجود داشته باشد و ۲- قیمت‌های معاملاتی در آن بازار معلوم باشد.

اگر سرمایه گذاری بلند مدت باشد (چه سریع المعامله در بازار باشد و چه نباشد) روش حسابداری آن یکی از دو مورد زیر خواهد بود:
۱- بهای تمام شده پس از هرگونه کاهش ارزش انباشته
۲- مبلغ تجدید ارزیابی به عنوان یک نحوه عمل جایگزین طبق استاندارد شماره ۱۱

اگر سرمایه‌گذاری جاری باشد:
درصورتی که سریع المعامله در بازار باشد حسابداری آن به یکی از دو روش زیر خواهد بود:
۱- ارزش بازار
۲- اقل بهای تمام شده و خالص ارزش فوش

در صورتی که سریع المعامله در بازار نباشد حسابداری آن به یکی از دو روش زیر خواهد بود:
۱- اقل بهای تمام شده و خالص ارزش فروش
۲- خالص ارزش فروش

توجه داشته باشید که هر روشی که انتخاب شود باید در تمام دوره‌های مالی مورد استفاده قرار گیرد (ثبات رویه).

در خصوص بهای تمام شده سرمایه‌گذاری‌ها سودی که به سهام تعلق میگیرد عموماً درآمد است (استاندارد شماره ۳) لیکن اگر این سود از محل اندخته‌ها یا سود انباشته مصوب پیش از تحصیل سرمایه‌گذاری باشد این مبالغ به عنوان بازیافت بهای تمام شده سرمایه‌گذاری تلقی شده و به عنوان درآمد شناسایی نمیشود. برای مثال اگر شرکت الف ۵۰ درصد شرکت ب را در اول مهر سال ۹۶ به مبلغ ۵۰ م ریال تحصیل کند، سود مصوب ب در سال ۹۶ معادل ۱۰ م ریال و سود تقسیمی مصوب آن ۶ م ریال باشد. سهم واقعی الف از سود ب معادل ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال و سهم الف از سود تقسیمی ب معادل ۳ میلیون ریال خواهد بود.  از آنجایی که سود دریافتی ۵۰۰ هزار ریال بیشتر از سهم واقعی الف از سود ب شده است، بهای تمام شده سرمایه گذاری الف در ب باید به مبلغ ۴۹ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال تعدیل شود.


15
حسابداری سرمایه‌گذاری‌ها و تلفیق صورت‌های مالی شرکت سرمایه گذار با شرکت‌های فرعی بر اساس استانداردهای زیر انجام میشه
شماره ۱۵- حسابداری سرمایه‌گذاری‌ها
شماره ۲۰- سرمایه‌گذاری در واحدهای تجاری وابسته
شماره ۱۹- ترکیبهای تجاری
شماره ۱۸- صورت‌های مالی تلفیقی و حسابداری سرمایه‌گذاری در واحدهای تجاری فرعی

رابطه این استانداردها به همین ترتیبی است که فهرست شده.
16
مباحث فنی وب سایت / تکنولوژی و پشت پرده سایت
« آخرين ارسال توسط admin ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۱:۵۳:۳۹ »
این انجمن با استفاده از نرم افزار فروم «Simple Machines Forum» راه اندازی شده. SMF با کد PHP به صورت کد بازنوشته شده و حسنی که الان برای ما داره اینه که به راحتی میشه هر قسمت از سایت رو به دلخواه تغییر داد. پایگاه داده وب سایت PostgresSQL هست.
17
مباحث فنی وب سایت / ترجمه سایت به فارسی
« آخرين ارسال توسط admin ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۰:۲۸ »
دوستان ممکنه در قسمتهایی از سایت به کلمات یا عبارات ترجمه نشده انگلیسی برخورد کنید. اگر ممکنه این موارد را در ادامه همین رشته به همراه ترجمه پیشنهادیی اطلاع بدید تا رفته رفته همه موارد اصلاح بشه.
صفحه: 1 [2]